Знаете ли, че от Септември до Април е нормално едно бебе или дете да боледува по 2 пъти месечно? Ако имате по-голямо дете, което носи вируси от яслата, то със сирурност често се налага да лекувате децата. Освен това, независимо дали бебето е било кърмено, или не, то ще боледува, за да формира и изгради имунната си система. Това е процес, който продължава години наред и е нужно време за придобиване на имунологична памет. Истински късметлии са родителите с деца, които не боледуват често.
В тази статия няма да споделям трикове за справяне с боледуването, а ще споделя какво да очаквате при съня на бебето и как по-лесно да се справите с този период.
Когато бебето е болно, най-нормалното е да се буди често и да спи неспокойно. Денем и нощем. Така че със сигурност цялото семейство няма да спи, ако бебето има силен дискомфорт и дори някаква болка. Трябва да сме реалисти и да разбираме, че това е моментно и ще отмине!
Ето ги и моите съвети за често срещани проблеми:
- Всички процедури по втечняване на секрета от носа се правят поне 1 час преди заспиване. По този начин ще бъдете сигурни, че детето ще заспи с отпушен нос и няма да се събуди от течащи сополи скоро след заспиването. Това аз лично го разбрах по трудния начин… Борис беше на 12 месеца и имаше сополи за първи път. Вечерта преди лягане му капнах капките за нос, които се оказа, че втечняват секрета и за мое учудване той се събуди 30 минути след вечерното заспиване целият в сополи. Не можеше да диша, плачеше и 15 минути ни отне да го почистим, успокоим и върнем в леглото. Представяте ли си колко е неприятно му беше станало? Затова вече си знам - всички процедури, които втечняват секрета, се правят поне час преди заспиване, за да има време носът му да се изчисти.
- Биберонът и сополите… Сученето при запушен нос е доста трудно. Независимо дали бебето ще суче от гърда или биберон, то ще плаче и ще отказва да суче нощем. При първото боледуване на Борис аз забелязах, че той се опитва да си сложи бибата, но не може да диша и я маха. Тогава той все още заспиваше с биберон, нощем си го търсеше в леглото, но при запушен нос само му пречеше. Аз вече не го кърмех нощем, но всички родители, с които съм работила и са кърмили болното си бебе, ми споделяха същото нещо - бебето им не желаеше да суче, защото му е запушен носът.
- Нощем бебетата често вдигат температура и понякога е нужно да ги проверяваме. Не винаги бебето ще се буди при висока температура. Затова ви съветвам през няколко часа да проверявате с ръка дали бебето не е вдигнало температура и при нужда да му дадете лекарство, предписано от Вашия лекар.
- Кашлица и трудно дишане. Когато бебето е сериозно болно и има тежка кашлица, нощният сън може да бъде истински мираж. Нормално е, бебето има много силен дискомфорт! Трябва ли да слагате бебето да спи при вас? Ако в момента бебето си спи в кошарата, може да не е добра идея да спи при между вас. На първо място бебето си е свикнало да спи в негово легло, харесва си пространството там и така се чувства добре. За да сте близо до него, можете да спите на матрак на пода до кошарата му или на детското легло в стаята му, ако има такова там. Не е задължително да взимате бебето на спалнята. Особено, ако има затруднено дишане. Много често бебето ще спи по-спокойно в собственото си легло. Повдигане на матрака понякога помага за дишането, но не винаги. Особено, ако бебето е вече подвижно и нощем обикаля леглото със завъртания, няма да бъде подходящо да повдигате матрака му.
- Колко спи бебето? Всъщност колкото има нужда. Това е нещото, което не бих ограничила при боледуване. Борис (17 м.) спи около 2 часа на обяд по принцип, а когато е болен прави 3 часа сън на обяд. Вечерта едва издържа до нормалното си вечерно заспиване (става сутрин в 7:00 часа и заспива вечер около 20:00 часа), въпреки дългия обеден сън. Отказа от храна, малкото прием на течности, температурата, сополите, неразположението, всичко това оказва голямо влияние и едно бебе има нужда от много повече почивка при боледуване. Затова аз не бих се притеснявала, ако бебето спи повече. То се нуждае от тази почивка!
- Бебето прави само кратки дремки при боледуване. Нормално е! Докато едни бебета биха спали по-продължително през деня, други изобщо няма да могат да спят добре, а точно обратното. Ще правят 30-40 минути дрямка, вместо час дневен сън, например. Опитайте се да успокоите бебето, помогнете му да поспи още малко. Но ако не се получава, не го насилвайте. Ще имате или една дрямка за деня в повече, или по-ранно вечерно заспиване.
- “Йоана, а какво правим с изградените навици за заспиване?” - това е един много често срещан въпрос към мен. Не смятам, че ще имате сериозни проблеми, ако помагате на бебето да заспива при боледуване. Винаги осигурявайте максимално много комфорт и спокойствие на бебето, облекчавайте всеки негов дискомфорт, давайте му сигурност и близост, без да се притеснявате за навиците! Когато бебето се почувства по-добре, няма да имате никакъв проблем да се върнете обратно към старите навици за заспиване! Аз винаги съм откликвала на всеки плач на моето дете през нощта, без да се притеснявам за навиците му. И не, не съм го “научила” не ръце или да заспива с мен, защото е бил болен и е имал нужда от мен. Когато аз самата съм болна, имам нужда някой да е близо до мен, да ме завива, да ми носи чай, бисквитка и да се грижи за мен. Едно боледуване не ни връща в изходна позиция, когато говорим за навици за заспиване.
- И за финал искам да се постараете да правите ритуалите за сън на бебето си. Тези ритуали са много, много важни за бебето. Те го успокояват и му дават сигурност и спокойствие, че следва това, от което бебето има нужда - почивката!