По време на празници като Бъдни вечер и Коледа, Нова година, Великден, Гергьовден или пък семеен празник, винаги изникват много въпроси около съня на бебето. Как да органзираме пътуването и режима? Как да избегнем превъзбуждането на бебето? Къде да спи бебето през деня? Ще споделяме ли една стая с детето при роднините? И много други въпроси…
Преди да започна, бих искала да ви посъветвам да намалите очакванията си или просто да нямате такива! Истината е, че при пътуване и смяна на обстановката всичко може да върви много леко или пък да настане истински хаос. Разбира се, че има фактори, които да съобразим, за да се опитаме да осигурим по-спокойна почивка, но понякога нищо не е под наш контрол. И това е нормално!
Ще ви споделя какво бихте могли да съобразите и да вземете под внимание, за да имате по-спокойно пътуване и евентуално спокойно бебе.
- Пътуването в колата трябва да бъде съобразено с режима на детето. Ако детето обича да спи в колата, тръгвате с дневния му сън. Но ако детето не спи в колата, пътувате по време на будуването му. Имате две дечица, но те са с различен режим? Ако не можете да съчетаете поне единия сън на децата, то организирайте пътуването спрямо режима на по-чувствителното детенце.
- Ако детето спи вкъщи в отделна стая, би било добре да спи отделно и при роднините, ако това е възможно. В противен случай просто бъдете внимателни когато лягате вечерта, да не вдигате шум, за да не събудите бебето. Използването на бял шум през нощта е много полезно и практично в такива ситуации! Белият шум поглъща странични звуци и ако използвате такъв, няма да ви се налага да ходите на пръсти или да не вдигате шум, докато бебето спи.
- Детето ще трябва да спи в кошара, различна от тази вкъщи. Трябва да разбирате, че за някои деца това е от огромно значение и първите заспивания ще бъдат посрещнати с протест. Това не трябва да ви плаши. Бъдете психически подготвени за такава реакция, не губете търпение и дайте на детето максимално много подкрепа. Можете предварително да покажете на детето стаята, където ще спи и да му обясните, че това ще бъде леглото, в което ще спи. При някои деца това много помага, особено ако детето вече се опитва да говори.
- Детето ще се страхува от непознатите хора, различната обстановка и самия факт, че е извън зоната си на комфорт. Това ще доведе до “залепване” за мама или тати (децата имат периоди на привързаност към един от двамата, въпреки, че най-често това е мама). Не губете търпение и не се изнервяйте, ако цял ден детето мрънка и търси вниманието ви. Случващото се е нормално и очаквано! Опитайте се да му помогнете да се адаптира към обстановката, като му говорите за това как се чувства то, какво се случва около него и да изговорите случващото се, а не да го криете в себе си и това да ви тежи.
- Режимът на детето е основен фокус, ако искате да намалите преумората и превъзбудата. Ако не приспивате бебето навреме, резултатът ще бъде още по-превъзбудено и изморено бебе.
- Преди всяко заспиване трябва да осигурите на детето време за по-спокойно будуване. Понякога ще се налага да изведете бебето в друга стая, където да останете сами, да го занимавате с по-спокойни игри, така че да му помогнете да се успокои. По този начин ще започнете приспиването с едно вече успокоено бебе, а не с превъзбудено.
- Преди всяко приспиване трябва да изпълните ритуала си за сън точно както правите вкъщи. Няма значение дали е дневно приспиване или вечерно, ритуалът е задължителен и трябва да бъде в познатия за детето вид. Ритуалите за сън са ключови за всички бебета, но имайте предвид, че детето трябва да бъде спокойно, а не превъзбудено, когато влизате в спалнята.
В заключение искам да ви кажа, че не бива да си правите заключения за съня на бебето при смяна на обстановката. Нормално е режимът да излезе извън нормалния си вид в някои дни, да имате повече нощни събуждания и кратки дремки. Бебетата и децата са много, много чувствителни и каквото и да правим има деца, при които пътуването ще има негативни последствия върху съня на бебето за конкретния ден. След това вие ще се върнете към нормалния си ритъм и сънят ще се успокои! Няма как да лишим детето от срещи с роднини и съответно трябва да имаме реалистична представа за това какво може да се случи, да очакваме някаква превъзбуда и да сме наясно, че всичко е в рамките на нормалното. За някои деца превъзбудата може да се сведе до 0, но за други тя не може да се избегне напълно.